Mesterskabsstilling 2013 - Slutstilling

Her på siden finder du stilling i det danske SUNOCO SSC mesterskab. Stillingen for Nordisk Cup 2013 er desværre ikke længere tilgængelig på hjemmesiden, men skriv til webmaster hvis du skal bruge den, så får du en mail.

1. afd: Åbningsløbet den 20.-21. april 2013 på Ring Djursland
2. afd: Nordisk festival den 7. - 9. Juni 2013 på Rudskogen, Norge
3. afd: Den 29. - 30 juni på Padborg Park
4. afd: Grand Prix Danmark den 23. - 25. august på Jyllandsringen
5. afd: Den 14. - 15. september på Ring Djursland
6. afd: den 28. - 29. september på Jyllandsringen

Detaljer omkring point kan findes på DASU's hjemmeside her.

 

SS2
Start-nummer Navn 1. afd 2. afd3afd  4. afd   5. afd  6. afd Sum Plads
201 Martin Vedel Mortensen 71 146545670644611
208Hans Hartmann64124453753713942
203Christian Vejby2056433936422363
207Bjarne Mortensen1890123227201994
205Niels Christiansen454848162481895
202 Anders Christensen 36 4482238391876
251Michael Carlsen0007300737
209Peter Normann00346200608
250Frederik Mortensen0000024249
206Peter Olsen00016001610
204 Martin Kiil 0 00800811
 
SS3
Start-nummerNavn1. afd2. afd3. afd  4. afd   5. afd  6. afd Sum Plads
303Michael Klostermann400286042742441
302Tor Brynjelsen (N)4660341030612412
353Bjørn Tvedt (N)084045001293
351Per Støldal (N)3700000374
355Bjørn Olav Wiik0002400245
305Chris Poulsen1600000166
304Thomas Sørensen00000007
35xGregers Dalsgaard00000007
350Klas Høj00000007
352Tore Christensen (N)00000007


S-GT
Start-nummerNavn1. afd2. afd3. afd  4. afd   5. afd  6. afd Sum Plads
402Christian Siepmann59162466937814541
401Jørgen Hansen581084067512882
405Preben Grundtvig1856343540182013
409Mikkel O. Pedersen400203655481994
403Johannes Graversen08030502001805
411Rene Rasmussen32661800361526
408Jonas Sejersen028262633301437
452Ronnie Bremer008128001098
410Joakim Rasmussen2048150016999
406Claus Bjerglund2600170125510
404Henrik Moeskjær00101816105411
451Roland Poulsen43000004312
412
Per Søberg024160004013
455Lars Vendelbo00010001014
453Michael Carlsen000800815
407Lars Schönemann000000016
450Jari Valtti (Finland)000000016
 
S-P
Start-nummerNavn1. afd2. afd3. afd  4. afd   5. afd  6. afd Sum Plads
506Christer Gislerud (N)80840149562701
501Claus Christensen370307341792602
502Andreas Kjærgaard1560324512452093
505Frederik Holm30005300834
507Knud-Erik Sørensen22003400565
503Hans-Henrik Poulsen3000000306
508Dennis Holbæk0003000306
504Preben Jessen00000008
550Torger (N)00000008
 
Special Saloon Car 2013 Samlet stilling
Startnummer Navn Point  Plads
201Martin Vedel Mortensen4611
402Christian Siepmann4542
208Hans Hartmann3943
401Jørgen Hansen2884
506 Christer Gislerud 270 5
501Claus Christensen2606
303Michael Klostermann2447
302Tor Brynjelsen (N)2418
203Christian Vejby2369
502Andreas Kjærgaard20910
405Preben Grundtvig20111
207Bjarne Mortensen19912
409Mikkel O. Pedersen19912
205Niels Christiansen18914
202Anders Christensen18715
403Johannes Graversen18016
411Rene Rasmussen15217
408Jonas Sejersen14318
353Bjørn Tvedt (N)12919
452Ronnie Bremer10920
410Joakim Rasmussen9921
505Frederik Holm8322
209Peter Normann6023
507Knud-Erik Sørensen5624
406Claus Bjerglund5525
404Henrik Moeskjær5426
451Roland Poulsen4327
412Per Søberg4028
351 Per Støldal (N) 37 29
503 Hans-Henrik Pedersen 30 30
508 Dennis Holbæk 30 30
250Frederik Mortensen2432
305Chris Poulsen1633
206Peter Olsen1633
204 Martin Kiil 8 35
304 Thomas Sørensen 0 36
35xGregers Dalsgaard036
350 Klas Høj 0 36
407 Lars Schönemann 0 36
450 Jari Valtti (Finland) 0 36
504 Preben Jessen 0 36
508 Dennis Holbæk 0 36
550 Torger (N) 0 36

Fighterpokalen
Åbningsløbet 20.-21 april 2013    203 - Christian Vejby                      
Nordisk Festival 7. - 9. juni 2013506 - Christer Gislerud og hele teamet
GP Danmark 23. - 25. aug. 2013302 - Tor Brynjelsen
Sensommerløb 14. - 15. sept 2013202 - Anders Christensen
Finaleløb 28. - 29 september 2013405 - Preben Grundtvig









AKTUELLE NYHEDER:


De myldrer frem til GP i Special Saloon Car


Hvis der er noget der kan lokke Special Saloon Car folket ud af deres værksetder og garager, er det Grand Prix på Jyllandsringen i slutningen af august......



Special Saloon Car i modvind på Ring Djursland


Special Saloon Car er en klasse med meget potente biler, og det giver sommetider lidt ekstra udfordringer.....



Special Saloon Car udvider feltet på Ring Djursland


Ring Djursland er en god og sjov bane, ikke mindst for det meget varierede felt af bilere i Special Saloon Car.....



Special Saloon Car - De få men rå


Special Saloon Car har eksisteret i dansk motorsport siden 1974.....



Special Saloon Car er med når Ring Djursland åbner


I weekenden den 13. - 14. maj starter motorsportssæsonen for Ring Djursland og Special Saloon Car er med...



Special Saloon Car buldrer derudaf


Special Saloon Car er og bliver noget af det sjoveste og fedeste motorløb man kan opleve på de danske baner......



Special Saloon Car bliver endnu vildere


Special Saloon Car har altid stået for det vilde og spektakulære i dansk motorsport.......



Special Saloon Car melder klar til 2017


Special Saloon Car har i 2016 betrådt helt nye græsgange, ikke fordi der er blevet kørt på andre baner end dem vi kender.....


Special Saloon Car fik afgjort mesterskaberne


CarBuddii SSC har haft en meget spændende sæson 2016, Sæsonen har budt på meget nyt, bl.a er hele opdelingen af klassen i divisioner blevet fornyet.....


Ekstra Special Saloon Car


Grand Prix Danmark i august er en af de største motorsportsbegivendheder i Danmar,.....


CarBuddii SSC på Rudskogen


Carbuddii SSC havde 12 tilmeldte biler til l'bet på den flotte kuperede bane i Norge....


CarBuddii SSC havde en hård weekend


Carbuddii SSC havde 15 biler til weekendens løb på ring Djursland....


CarBuddii SSC viser flot ræs


Selv med de markante ændringer i reglementet for CarBuddii SSC i år...


CarBuddii SSC viser sit nye ansigt


Special Saloon Car klassen introducere en hel del mye tiltag i år,.....


Special Saloon Car er i forandring


De sidste to år har vi kendt Special Saloon Car som "First Stop SSC", men det kommer til at ændre sig til sæson 2016...


Outsiderne vandt, men favoritterne kørte med medaljerne


Claus Christensen dominerede finalen i First Stop Special Saloon på Jyllandsringen...


Alt kan ske


Der er lagt op til et brag af en finale i First Stop Special Saloon Car når racerene ruller ud på Jyllandsringens asfalt i den kommende weekend....


Blandet fornøjelse til Grand Prix


Vi startede allerede ud med den første træning fredag eftermiddag, og banen var netop tørret op  efter en del regnbyger....


Tæt kamp på alle fronter


Jyllands Ringens GP Danmark bød på både spænding, dramatik og flere forskellige vindere i First Stop Special Saloon.....


Årets største felt klar til GP


Jyllandsringen har altid virket som en magnet, der tiltrækker både deltagere og publikummer i hobetal.....


Op- og nedture på Ring Djursland


Ring Djursland er Danmarks mest kuperede racerbane. Men det var nu ikke derfor at tilskuerne til banens 50 års jubilæumsløb......


Jubilæum med speederen i bund


First Stop Special Saloon feltet agter at fejre Ring Djurslands 50 års jubilæumsløb med speederen i bund


Succes weekend for Scotty teamet i Padborg


Det var med nød og næppe at vi fik Scottyen klar efter påkørslen ved åbningsløbet på Jyllandsringen......




 

Til forside
Facebook